Aranżacja salonu z aneksem kuchennym – ciekawe rozwiązania

Niegdyś miejsce odosobnione, w którym przygotowywało się wyłącznie posiłki. Obecnie wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim, zabawom z dziećmi czy spełniające funkcję domowego biura. Kuchnia, bo o niej mowa, coraz częściej staje się przestrzenią otwartą, tętniącą życiem. Niezależnie od metrażu mieszkania czy domu współczesne trendy stawiają na funkcjonalność w nowoczesnej odsłonie. Jeśli więc zastanawiasz się, w jaki sposób właściwie zaprojektować salon z aneksem kuchennym, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami!

Aranżacje idealne do niewielkiej kawalerki

Najtrudniejszym zadaniem jest aranżacja niewielkich wnętrz. Mały salon z aneksem w bloku musi bowiem pełnić rolę kilku pomieszczeń jednocześnie, co dla wielu osób staje się problematycznym zadaniem. Wydzielenie poszczególnych stref ma miejsce na wiele sposobów. Klasycznym, a zarazem coraz rzadziej stosowanym pomysłem jest ścianka działowa, która choć wygląda efektownie, zwykle zabiera cenną przestrzeń. Projektanci wnętrz skupiają się więc na rozwiązaniach nowatorskich i elastycznych, pozwalających na szybką zmianę koncepcji w zależności od potrzeb. Jeśli szukasz pomysłu na funkcjonalny rozdział strefy relaksu od tej służącej do przygotowywania posiłków, zdecyduj się na parawan pokojowy od Feeby. Ustawienie go w poprzek, pomiędzy kuchnią a salonem pozwoli na widoczny podział funkcjonalności przestrzeni. W takich sytuacjach najlepiej zdecydować się na propozycję jednolitą, korespondującą z kolorystyką mebli. W naturalny sposób stworzy ona ściankę, która dzięki swojej lekkiej wizualnie konstrukcji nie obciąży niewielkiej przestrzeni. Po jednej stronie możesz umieścić ulubioną sofę, ustawioną tyłem do parawanu. Z drugiej jego strony z łatwością znajdziesz miejsce na niewielki kuchenny stolik czy barek. Tym sposobem uzyskasz wyraźny podział, zaakcentowany w subtelny i wtapiający się w otoczenie sposób. Zachowaj jednolitość barw bądź wybierz koncepcję pośrednią, pasującą zarówno do frontu szafek kuchennych, jak i mebli. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie jest mocno asekuracyjne i najlepiej sprawdza się w minimalistycznych aranżacjach.

(Nie)oczywisty salon z jadalnią w Twoim domu

Szukając inspiracji do wspomnianego zestawienia funkcjonalności przestrzeni, warto zastanowić się czy ma ona być jednolitą koncepcją, czy też zdecydowanie akcentować każdą ze stref. W pierwszym przypadku najlepiej stawiać na klasyczną kolorystykę – biel, szarość i brąz, obecną niemal w każdym stylu. Najważniejszym elementem takiego wnętrza jest oczywiście stół, więc jeśli Twoje mieszkanie odznacza się niewielką przestrzenią, wybierz model składany, który na co dzień nie przytłoczy całości. Możesz wykorzystać dwustronny parawan, aby w dekoracyjny sposób zestawić go z miejscem spożywania posiłków. Jeśli zależy Ci na zastosowaniu aktualnych trendów aranżacyjnych pozostaw przestrzeń otwartą, a wspomniany parawan umieść wzdłuż wolnej ściany. Pozwoli to uzyskać spektakularny efekt zwłaszcza, jeśli postawisz na produkt wielobarwny, o intensywnej kolorystyce. Drewniany stół przystawiony do parawanu z namalowanym jedzeniem  czy zdjęciami owoców wprowadzi pozytywną energię, podkreślając charakter wnętrza. Co ważniejsze, w tej koncepcji nie potrzeba już dodatkowych dekoracji, gdyż dzięki produktom z Feeby zadbasz zarówno o funkcjonalność, jak i estetykę.

Kuchnia z salonem dopasowana do aktualnych potrzeb domowników

Ostatnie sezony należą do aranżacji bazujących na strukturze i naturalnych materiałach. O ile zaprojektowanie kuchni w takim wydaniu nie stanowi problemu, o tyle stworzenie przestrzeni salonowej o ciepłym charakterze może być już wyzwaniem. Warto więc skoncentrować się na dodatkach! Jeśli marzy Ci się betonowa ściana korespondująca z kamiennym blatem kuchennym, koniecznie zdecyduj się na parawan przypominający wspomnianą teksturę. Ustaw go przy dowolnej ścianie w salonie, a w szybki sposób uzyskasz efekt spójności pomiędzy miejscem przygotowywania posiłków, a strefą relaksu. Salon z kuchnią powinien ze sobą współgrać, ale jeśli lubisz eksperymentować możesz postawić na zupełnie odrębne style zespolone konkretnym motywem. Tu ze swobodą wykorzystaj parawany z krajobrazem 3D, optycznie powiększające przestrzeń i nadające jej głębi. Takie rozwiązanie możesz bowiem dowolnie przestawiać. W momencie organizowania przyjęcia dla znajomych parawan zakryje kąt, w którym znajdują się niepotrzebne przedmioty. Może także odgrodzić aneks kuchenny, jeśli nie lubisz gdy goście widzą bałagan w kuchni podczas szykowania imprezy. 

Mały salon z aneksem, ze względu na mnogość pełnionych funkcji nie musi bazować na stałej aranżacji. Dzięki parawanom od Feeby z łatwością dopasujesz wnętrze do sytuacji i aktualnych potrzeb. Nie zamykaj się więc na jedno rozwiązanie. Ogranicz i tak niewielką przestrzeń zmieniając w niej dodatki. To najszybszy sposób na skuteczną i niedrogą metamorfozę!

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *