Obraz abstrakcyjny, czyli oderwanie od rzeczywistości

Na myśl o abstrakcji są zaintrygowani i czują ekscytację, lubią przejrzyste formy, a jednocześnie ciągnie ich do eksperymentów. To właściciele nowoczesnych domów urządzonych w stylu minimalistycznym. Ściany ich surowych wnętrz stanowią doskonałą bazę. Podpowiadamy jakie obrazy abstrakcyjne do wnętrz warto wybrać, by zachwycić gości i nadać domowi charakteru.

Abstrakcja od łacińskiego abstractio znaczy oderwanie. Choć wydaje się nam niezwykle nowoczesna, tak naprawdę istniała od zawsze. Śmiało można stwierdzić, że w historii ludzkości to forma pierwszego przejawu sztuki. Pamiętacie z lekcji historii malowidła w prehistorycznych jaskiniach? No właśnie! Później przez całe wieki zachwycaliśmy się talentem artystów malujących portrety, pejzaże, scenki rodzajowe czy martwą naturę, by w XX wieku na nowo odkryć abstrakcję. Oficjalnie za ojca abstrakcjonizmu uważa się Rosjanina Wassily’ego Kandinsky’ego, a za pierwszy abstrakcyjny obraz uznaje się jego „Akwarelę abstrakcyjną”. W latach 1910–1920 moda na abstrakcjonizm ogarnęła całą Europę.

Co znaczy, że obraz jest abstrakcyjny?

Obraz abstrakcyjny, według słownikowej definicji, to taki, który jest pozbawiony wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury. Sztuka abstrakcyjna jest nazywana sztuką nieprzedstawiającą, niefiguratywną. Widzimy linie, plamy i punkty, ale w warstwie znaczeniowej obraz abstrakcyjny może mieścić wszystko – emocje, rozważania, koncepcje filozoficzne albo po prostu zabawę formą. Abstrakcja to doskonały sposób dla artysty, który nie chce, nie może albo nie umie powiedzieć czegoś wprost. Plastyczna wypowiedź artysty na jakiś temat następuje za pomocą środków wyrazu, takich jak barwa, kontrast czy kształt.

Jaki obraz abstrakcyjny wybrać?

Odkrywanie świata abstrakcji jest długotrwałym, ale fascynującym procesem. Niejednokrotnie zainteresowanie obrazami abstrakcyjnymi jest wstępem do zgłębienia historii sztuki. Na początku jednak zazwyczaj zmagamy się z pytaniem: jaki obraz abstrakcyjny wybrać do wnętrza? Nie czujemy się kolekcjonerami sztuki i obawiamy się, że dokonując niewłaściwego wyboru narazimy się na śmieszność albo zostaniemy posądzeni o zły gust. Jednocześnie czujemy, że ciągnie nas w stronę obrazów abstrakcyjnych i mamy dość kolejnych portretów czy pejzaży. Odrzućmy konwenanse i przy wyborze obrazów abstrakcyjnych do domu kierujmy się przede wszystkim osobistymi upodobaniami. Kupując abstrakcję sprawmy prezent sobie nie sugerując się gustem postronnych osób. Najważniejsze, by obraz abstrakcyjny do nas przemawiał. Istotnym elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę zastanawiając się jaki obraz abstrakcyjny wybrać, jest kolorystyka wnętrza, które urządzamy. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu jednolitej tonacji, zdecydujmy się na abstrakcję, która kolorystycznie koresponduje ze ścianami. Jeżeli chcemy, by obraz wybił się na pierwszy plan i przykuwał uwagę będąc wyraźnym dekoracyjnym akcentem, postawmy na kontrast albo nasycone barwy abstrakcji w sąsiedztwie stonowanych ścian.

Obrazy abstrakcyjne do domu – efektowny akcent na ścianie

Wśród amatorów obrazów abstrakcyjnych na płótnie z pewnością znajdzie się spora rzesza tych, którzy mieszkają w nowoczesnych, minimalistycznych domach. Tego typu przestrzenie stanowią idealne wręcz tło dla sztuki dekoracyjnej. Surowe białe ściany, chłodne szarości, beton lub cegła pozwalają obrazom grać pierwsze skrzypce i sprawiają, że sztuka jest odpowiednio wyeksponowana. Sztuka nowoczesna może stać się wizytówką domu, a upodobanie do abstrakcji jego gospodarzy świadczy o nietuzinkowym guście, odwadze i zamiłowaniu do poszukiwań i ekstrawagancji. Choć obrazy abstrakcyjne do domu mogą doskonale wyglądać w sypialni, jadalni czy łazience, miejscem, gdzie eksponujemy je najchętniej jest salon. Abstrakcja to sztuka dla osób o otwartych umysłach, które nie lubią utartych ścieżek. Obrazy abstrakcyjne przemawiają do nich, bo wciąż można czytać je i interpretować na nowo. Nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie, a dobrze dopasowane do naszych upodobań – niezmiennie hipnotyzują.

Jakie obrazy abstrakcyjne do wnętrz? Podpowiadamy nowatorskie rozwiązania

Ostatnio silnym trendem wśród obrazów abstrakcyjnych do wnętrz jest watercolor, czyli akwarela. Obłe kształty i delikatnie przenikające się formy są zazwyczaj utrzymane w stonowanej kolorystyce. Z założenia wynika, że akwarela to rozwodnione, a nie nasycone barwy. Takie obrazy abstrakcyjne powinny przemówić do osób poszukujących spokoju i wyciszenia, które do swoich wnętrz chcą wprowadzić harmonię. Odwrotny efekt uzyskamy sięgając po geometryczne abstrakcje nawiązujące do figur o ostrych krawędziach, załamaniach i kątach. Szczególnie energetycznie na domowników zadziałają soczyste nasycone kolory jak czerwień, czerń i żółć. To kolorystyczne nawiązanie do obrazów Mondriana, który, obok Kandinsky’ego i Malewicza, jest uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu. Choć najbardziej intensywny okres jego twórczości przypada na początek XX wieku, to współczesne obrazy abstrakcyjne wciąż inspirują się i nawiązują do jego twórczości.

Obrazy abstrakcyjne – nowoczesne oblicze wnętrza

Obrazy abstrakcyjne do salonu to cała paleta możliwości. Mimo że ich amatorów łączy zamiłowanie do sztuki nowoczesnej, to w jej obrębie też możemy wyróżnić kilka nurtów. Sztuka abstrakcyjna to bardzo szerokie pojęcie. Do wyboru mamy proste, geometryczne kształty utrzymane w czerni i bieli lub intensywnych kolorach. Nowatorski efekt, jaki wywołują obrazy abstrakcyjne nowoczesne uwydatnimy sięgając po nietypowe formy np. obrazy XXL czy multiplikacje – tryptyki i pentaptyki. Niewątpliwie trafią w gust osób, które cenią nieszablonowe rozwiązania. Wielkoformatowe obrazy abstrakcyjne w prosty sposób pozwolą zapełnić puste miejsce na ścianie naszego salonu czy sypialni, a jednocześnie zapewnią „efekt wow”. To wciąż mało powszechne rozwiązanie, dzięki któremu nasze wnętrza wyróżnią się spośród innych, będą dumą gospodarzy i zachwycą gości.

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *