Malarstwo Rubensa - zmysłowa obfitość obrazów
Dodane przez     maj 30, 2017     Home , Inspiracje    0 Komentarze
 Malarstwo Rubensa - zmysłowa obfitość obrazów

Jaką sztukę by uprawiał Rubens, gdyby żył tu i teraz? To pytanie zadają sobie często badacze i miłośnicy twórczości wielkiego mistrza flamandzkiego baroku. Czy byłyby to portrety celebrytów, szokujące kompozycje dla arystokracji, szejków naftowych, a może artysta zostałby prekursorem zupełnie nowego trendu? Te i podobne kwestie na zawsze pozostaną w sferze domysłów.  My dziś przyjrzymy się faktom i liczbom, bo dokładnie 30 maja przypada 377 rocznica śmierci Piotra Pawła Rubensa , człowieka o wielu twarzach - artysty, kochającego ojca, męża, biznesmena i dyplomaty.  O malarskich kompozycjach Rubensa nie można mówić inaczej jak: drapieżne, dynamiczne, kolorowe, dosadne, pobożne, rozpustne i prawdziwe... To hybrydy złożone z talentu niezwykłego człowieka.

kopie rubensa obrazów do salonu

Artysta, który przekroczył ramy baroku i określił własne ...

Z jednej strony obrazy Rubensa  uosabiają oblicze głębokiej religijności, z drugiej odkrywają przed widzem  ogromny  wachlarz erotycznego wyrafinowania - z całą dosłownością, i pasją. Twórczości Flamanda można nie rozumieć, nie lubić, ale nie można obok niej przejść obojętnie. To wirtuozeria doskonałego koloru. Warsztatu budowanego przez lata doświadczeń, licznych podróży po Europie i tytanicznej pracy w antwerpskiej manufakturze obrazów.

Urodził się 28.06.1577r., w rodzinie , która z tradycją artystyczną nie miała absolutnie nic wspólnego. Dzieciństwo  spędził w regionie Kolonii, gdzie luteranizm ogołocił wszystkie świątynie z obrazów i dzieł sztuki. Pierwsze doświadczenia malarskie zdobywał dopiero w Antwerpii, terminując terminował od 1589 r.- najpierw  pod czujnym okiem Tobiasza Verhaechta, następnie u Adama van Noorta  i Otto van Veena. Nauczyciele przekazali mu wszelkie niezbędne prawdy na temat malarstwa i umiejętności obserwacji rzeczywistości. Po zakończeniu nauk młody Rubens wyjechał  w 1600 r. do Włoch, aby zgłębić tajniki  warsztatu.

Przez osiem lat świat włoskich mistrzów pochłonął go bez reszty - twórczość Tycjana odcisnęła na nim mocne piętno wyczucia kolorystycznego, Rafael zaszczepił w nim umiejętności kompozycji, Michał Anioł wykształcił w nim potrzebę nadawania swoim modelom cech umięśnionych atletów, Caravaggio nauczył światłocienia, zaś Veronese wyczulił na fakturę materiałów, tkanin, dekoracyjnych struktur. W tym momencie narodził się Rubens jako  świadomy malarz - chłonący sumę najlepszych doświadczeń w malarstwie nowożytnym.

Kariera Rubensa na scenie artystycznej & dyplomatycznej  

Po powrocie w 1609 r. do Antwerpii został nadwornym malarzem arcyksiążąt Alberta i Izabeli, ożenił się z osiemnastoletnią Izabelą Brandt. W 1611 roku ukończył pracę  nad  swoimi pierwszym, najważniejszym obrazem  - Podniesieniem Krzyża, by przystąpić do  realizacji niezwykłego tryptyku ołtarzowego pod tytułem Zdjęcie z krzyża. Oba najsłynniejsze obrazy Rubensa przeznaczone dla katedry w Antwerpii uosabiają kontrreformacyjne nastroje, mistycyzm i głębię katolickiej wiary. Widać w nich  dramatyczne napięcie, zawieszenie pomiędzy między niebem a ziemią, a przede wszystkim pochwałę cielesnej tężyzny postaci, które podtrzymują krzyż i ciało Chrystusa. to pierwszy obraz, w którym doskonale widać, iż artysta odrobił lekcję z włoskiej podróży i obserwacji prac Michała Anioła i Caravaggia.

podniesienie krzyża obraz  na ścianę kopia

obrazy sakralne rubensa kopie na scianę

Wirtuoz koloru posiadał oprócz talentu malarskiego również inne przymioty takie jak: umiejętności komunikacyjne, mediacyjne, negocjacyjne. Z tego powodu przez wiele lat uczestniczył w trudnych misjach dyplomatycznych zleconych przez infantkę Izabelę. Flamandczyk często odwiedzał liczne dwory europejskie, a śladem jego bytności zostawały niesamowite portrety królów i dostojników. W wizerunkach Władysława IV Wazy, Anny Austriaczki, czy  Filipa IV Habsburga znajdziemy czysty kunszt, wyczucie barwy, moc światłocienia i soczystość fizjonomii

Pokłosiem włoskiej podróży jest silny wpływ w tematyki świeckiej i mitologicznej w twórczości artysty. Uprawiał ją zapamiętale przez całe życie. Najciekawszymi przykładami obrazów są te opiewające bukoliczne nastroje,  doskonałości i grację ludzkiego ciała. Najcenniejszymi przykładami takich mitologicznych upodobań co do tematu  pozostają płótna “ Porwanie córek Leukippa” (1618 r), “Sąd Parysa” (1635- 1638) czy “ Trzy gracje” (1639 r.)

obrazy rubensa akty na ścianę do domu

Powiększająca się liczba zleceń zmotywowała malarza do otworzenia własnej pracowni, gdzie przy współpracy około 24 malarzy m in. Anthony van Dycka, Fransa Snydersa, Lucasa van Udena stworzono około 2 tysięcy dzieł i 4 tysiące szkiców. Tempo pracy było straszliwe - Rubens tworzył barwny zarys obrazu, zaś  uczniowie i pomocnicy wykonywali dalsze komponenty takie jak: martwa natura, postacie, zwierzęta. Mistrz na koniec spinał wszystko jednorodną, autorską klamra przemalowań, retuszy oraz podpisu, co nadawało dziełu kontekst i pochodzenie.

kobiety rubensa kopie obrazów na ścianę

A najdroższe obrazy Rubensa dzisiaj to…

Koneserów spuścizny wielkiego mistrza nie ubywa - jeśli przełożyć te epitety na liczby i kwoty, to  prezentują się one imponująco. Dzieła osiągają całkiem przyzwoite rekordy rynkowe. Najdroższym ze sprzedanych w 2016 rok  obrazów  Rubensa jest  “ Lot z córkami” (powst. 1613-1614) . Podczas  Aukcji Dawnych Mistrzów w Christie’s. transakcja została sfinalizowana na kwotę ponad 52 milionów  euro. Znawcy twórczości opisują to  “drogocenne”, kontrowersyjne  dzieło  jako  obraz wyjątkowo “pulsujący życiem”. Artysta podjął się  przedstawienia trudnej,  starotestamentowej historii jako sztandarowego motywu walki między cnotą a słabością. Oto upojony Lot  zostaje uwiedziony przez własne córki, aby spłodzić z nimi potomstwo W momencie malowania obrazu artysta był już wziętym i popularnym twórcą, a jego sława jako nadwornego malarza księcia  Alberta i infantki Izabeli  sięgała daleko poza granice państwa…Energetyczna kolorystyka, w połączeniu z problemową sceną kazirodztwa tworzy dzieło unikalne i niespotykane.  W wyniku tej próby powstała całkiem zaskakująca  dla oka kompozycja z ciekawą narracją.  Ale tym najważniejszym, uważanym za najdroższy obraz Rubensa  na rynku jest “ Rzeź Niewiniątek” . Zakupił go podczas aukcji w Sotheby’s w 2002 r. do prywatnej kolekcji znany filantrop Kenneth Thomphson za  76, 7 mln dolarów. To jeden z najcenniejszych obrazów dawnych malarzy, który kiedykolwiek został sprzedany na aukcji Sotheby’s. Kompozycja z 1611 zaliczana jest do  wcześniejszych dokonań mistrza. Ekstrawagancka i dramatyczna scena przykuwa uwagę swoim bezpośrednim i brutalnym przekazem, wprawia w trwogę i jednocześnie zachwyca kolorytem.

rzeź niewiniątek kopia obrazu na płótnie rubens

Cielesny erotyzm do potęgi drugiej - kobieta oczami Rubensa

Pulchność, objętość, rumianość i mimo wszystko piękno, które przecież niejedno ma imię. Znajdziemy ją w mitologicznych obrazach mistrza, gdzie potęga erotyzmu przerasta samą treść w treściwych ciałach modelek, wypełniających pierwsze plany i dalsze plany.  Dla Rubensa akt kobiety ma jednak  szczególną wartość, jeśli jest tematem który potrafi porwać do tańca całą symfonię obrazu. O ile pierwszą. , zmarłą w 1626 roku żonę Izabelę Brandt  artysta portretował z naciskiem na emocjonalny kontekst spojrzenia, to w portretach  drugiej żony - Heleny Fourment można dostrzec coś zupełnie innego. Więcej w nich zmysłowego ciepła, urok i tkliwości. Najsłynniejszy, i najpiękniejszy akt kobiecy  - Portret Heleny Fourment w futrze z około 1638 roku, przypomina zawstydzoną Wenus (Venus pudica), która przykrywa nieśmiało swoje wdzięki, ale patrzy niezłomnie na widza. W tym portrecie zawiera się cała kwintesencja eufemizmu “rubensowskich kształtów” idealizmu niedoskonałego. Zobaczymy  w nim kobiecość  w realnym świetle, naznaczoną trudami macierzyństwa (Helena urodziła pięcioro dzieci artysty), upływającym czasem.  Zmysłowa obfitość to nie tylko fałdy, krągłości, skórka pomarańczowa na udach, ale prawda o kondycji ludzkiej siły, zamkniętej w estetyce realnej kolorystyki portretu.

Ojcowska miłość - zachwycające portrety dziecięce wg Rubensa

Nie ulega wątpliwości ,iż był bardzo płodnym twórczo artystą i.. człowiekiem. Dwa małżeństwa z młodymi kobietami przyniosły mu liczne, dobre owoce- liczne potomstwo. Ośmioro dzieci, które chętnie i pięknie portretował. Przy każdej nadarzającej się okazji przemycał ich rumiane oblicza  do wielkoformatowych kompozycji jako putta i amorki. Można śmiało rzec, iż jako pierwszy pokazał w pełni na obrazach dziecięcą, szczerą radość, wrażliwość płynącą z ogromnych oczu. W obrazach dzieci Rubensa widać ogromną miłość ojcowską i zażyłość między malarzem, a członkami rodziny. Dzieci pozują swobodne, niespieszne, zrelaksowane, czasami śpia. Obecność ojca, który dokładnie przenosi ich urodę na płótno w żadnej mierze im nie przeszkadza...To jedne z najbardziej wzruszających wizerunków dzieci w historii malarstwa.

Obrazy Rubensa dziś jako reprodukcje na płótnie - czy warto się nimi interesować?

Być może jest to zaskakujące, ale  twórczość Flamandczyka jest tak intrygująca, i nieprawdopodobna, iż znakomicie można ją wykorzystać we współczesnych aranżacjach. Tak, to świetna opcja, by dawne malarstwo z  muzeum wynieść wprost na nowoczesne salony. Biorąc pod uwagą możliwości współczesnej  poligrafii i dosłownego skopiowania magii oryginalnego obrazu Rubensa na płótno, to marzenia o klasycznym wystroju z nutą vintage, retro  stają się rzeczywistością.  Indywidualny, mocno eklektyczny styl malarski holenderskiego mistrza baroku znakomicie różnicuje neutralne, pozbawione wewnętrznego blasku wnętrze. Uderzenia pędzla, kontrastowe tony i świetlisty blask biżuterii kopiach obrazów Rubensa dają szansę uzyskać aranżacji wyjątkowy smak, pełen splendoru, arystokratycznej głębi. Wibrująca kolorystyka , dynamiczna kompozycja kłębiących się postaci w reprodukcjach obrazów mitologicznych Rubensa obdarzy wnętrze nietuzinkową estetyką, magiczną, inną. Za pomocą kilku obrazów w szybki i zdecydowany sposób upiększysz sypialnię lub restaurację, nadając im ekskluzywnego charakteru.
Te  najbardziej zmysłowe i erotyczne akty kobiece zaspokoją apetyty na zmysłowe doznania koneserów kobiecego piękna i wprowadza ożywcza siłę w pomieszczenie pragnące metamorfozy.. Sztuka dawna chce się podobać nowoczesnemu wnętrzu i chętnie wyprowadzi się z narodowej galerii do Twojego zacisza.  Tylko da jej szansę  zaistnieć w ramach  pomieszczenia spragnionego potężnej dawki koloru. Podzieli się nim z przyjemnością.

śmierć adonisa obraz kopia rubensa do domu

Powiązane produkty

Napisz odpowiedź

* Nazwa
* E-mail: (nieopublikowany)
   Strona url strony zhttp://)
* Komentuj
* * 2007-2016 PrestaShop * * NOTICE OF LICENSE * * This source file is subject to the Academic Free License (AFL 3.0) * that is bundled with this package in the file LICENSE.txt. * It is also available through the world-wide-web at this URL: * http://opensource.org/licenses/afl-3.0.php * If you did not receive a copy of the license and are unable to * obtain it through the world-wide-web, please send an email * to license@prestashop.com so we can send you a copy immediately. * * DISCLAIMER * * Do not edit or add to this file if you wish to upgrade PrestaShop to newer * versions in the future. If you wish to customize PrestaShop for your * needs please refer to http://www.prestashop.com for more information. * * @author PrestaShop SA * @copyright 2007-2016 PrestaShop SA * @license http://opensource.org/licenses/afl-3.0.php Academic Free License (AFL 3.0) * International Registered Trademark & Property of PrestaShop SA *}
<1-- Usuniecie prestashop disclaimer -->