Powiew świeżości, czyli jakie obrazy z kwiatami wybrać do domu

Słoneczników Van Gogha nikomu nie trzeba przedstawiać. Cieszą oczy kolejnych pokoleń, a ich reprodukcje ciągle są w czołówce najlepiej sprzedających się obrazów z kwiatami. Choć są niezwykle urzekające, możemy wyjść poza ramy konwenansów i poszukać bardziej nietypowych rozwiązań wśród dekoracji ściennych. Podpowiadamy jakie obrazy kwiatowe wybrać, by wprowadzić wiosnę do naszych domów i na dobre wybudzić się z zimowego snu.

To żadne odkrycie – wszyscy kochamy kwiaty i lubimy się nimi otaczać. Od wieków są przedmiotem fascynacji wielkich mistrzów malarstwa. Vincent Van Gogh kochał słoneczniki i irysy, Olga Boznańska gladiole, a Claude Monet dosłownie wszystko, co kwitło na łące i w ogrodzie. Niezmiennie lubimy się nimi otaczać, a obrazy kwiatowe są jednymi z bardziej popularnych motywów. Sprawdź jak po kwitnącej łące możliwości nie poruszać się po omacku i jak dobrać odpowiedni obraz z kwiatami, który będzie pasował do Ciebie i Twojego wnętrza.

Wnętrze w stylu zen, czyli obrazy kwiatowe ze storczykami

W natłoku codziennych zajęć coraz częściej szukamy wytchnienia i ucieczki inspirując się kulturą i filozofią Dalekiego Wschodu. Warto nie tylko wsłuchać się w swoje potrzeby, ale również zgłębić zasady Feng Shui, które pomogą nam wprowadzić do życia i naszych wnętrz dobrą energię. To starożytna praktyka, która wywodzi się z Chin. Z pewnością może stać się inspiracją podczas projektowania wnętrz. Choć w europejskich kręgach kulturowych wszystkie zasady Feng Shui nie są w stanie się przyjąć, to na pewno warto mieć świadomość ich znaczenia. Ta wiedza pomoże nam żyć bardziej harmonijnie, w zgodzie ze sobą i otaczającym nas światem. Zmęczeni dużą ilością bodźców chętnie sięgamy po aranżacje w stylu zen. Ich uzupełnieniem są obrazy na ścianę z kwiatami storczyka. Ten niezwykle modny motyw występuje w różnych kolorach. Za każdym z nich kryje się znaczenie. Niebieskie storczyki reprezentują rzadkość, czerwone  pasję i pragnienie, ale mogą również symbolizować siłę i odwagę. Różowe –  wdzięk, radość i szczęście, a także niewinność i kobiecość. Na obrazach kwiatów storczyka nawiązujących do stylistyki zen często pojawiają się również kamienie czy bambus. Takie połączenie ma zapewnić nam harmonię i spokój ducha, a do wnętrza wprowadzić ład i spokój.

Obrazy kwiatów na czarno-białych fotografiach – dla minimalistów i wielbicieli stylu glamour

Jeśli lubisz obrazy z kwiatami i chętnie sięgasz po motywy roślinne, ale czujesz, że feeria barw nie jest dla Ciebie – wybierz czarno-białe fotografie. Doskonale prezentują się we wnętrzach w stylu glamour, podkreślając ich szyk i elegancję. W takiej stylistyce sprawdzą się obrazy z kwiatami kojarzącymi się z luksusem jak róża czy lilia. Ich dekoracyjność połączona z czernią i bielą daje niesamowity efekt we wnętrzu. Można go wzmocnić oryginalną formą. Doskonałym wyborem wpisującym się w styl glamour są obrazy wieloczęściowe – tryptyki czy pentaptyki. Po czarno-białe obrazy kwiatów chętnie sięgają również osoby, które lubią minimalizm. W natłoku bodźców taka ścienna dekoracja bywa wybawieniem, a rezygnacja z nasyconych, wyraźnych kolorów i akcentów sprawia, że wnętrze wydaje się spokojne i harmonijne. Takie rozwiązanie sprzyja relaksowi. Na ścianach pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym sprawdzą się obrazy kwiatowe z motywem niezwykle popularnych i lubianych tulipanów, a także dmuchawców lub surowych w swojej formie sukulentów i kaktusów. Obrazy z kwiatami utrzymane w tonacjach zieleni w zestawieniu z żywymi roślinami wpiszą się również w styl miejskiej dżungli.

Zabawa formą, czyli jak efektownie komponować i wieszać obrazy z kwiatami

Równie istotny, co wybór motywu i dobranie odpowiednich obrazów kwiatowych do stylu wnętrza jest sposób ich ekspozycji. Przed nami rozciąga się ogromne pole możliwości. Możemy, rzecz jasna postawić na klasykę – obraz na płótnie samotnie wiszący na ścianie. Jeśli jednak jesteś zapalonym miłośnikiem aranżacji wnętrz, z pewnością chętnie sięgniesz po bardziej oryginalne rozwiązania. Obraz z kwiatami w wielkim formacie skupi uwagę i nie pozwoli przejść obok siebie obojętnie. To opcja do wnętrz w każdym stylu, jednak najbardziej upodobali ją sobie właściciele wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym. Wąska paleta kolorystyczna ścian i mebli oraz surowość formy stanowią doskonałe tło do wyeksponowania sztuki. Obraz na ścianę z kwiatami w takim sąsiedztwie będzie doskonale wyeksponowany. Nie bez powodu w galeriach i muzeach dzieła sztuki są wieszane na gładkich, białych ścianach. Prostym, ale efektownym pomysłem jest powieszenie w szeregu grafik w ramach z pasującymi motywami roślinnymi. To ponadczasowe rozwiązanie, które pięknie zapełni pustą powierzchnię ściany.

Prywatna galeria sztuki we własnych czterech ścianach

Aranżując ścianę możemy pokusić się o skomponowanie autorskiej galerii obrazów z kwiatami. To świetna zabawa, której efekt może dostarczyć nam nie lada satysfakcji. Z pewnością taka kompozycja z obrazów kwiatów będzie najbardziej oryginalną i niepowtarzalną dekoracją ścienną. Nie każdy ma wyobraźnię przestrzenną, więc do stworzenia galerii należy się odpowiednio przygotować. Zamiast wiercić dziury w ścianie przygotujmy szablony z kartek wielkości naszych obrazów z kwiatami i naklejmy je na ścianę przy pomocy taśmy. W ten sposób na bieżąco i bez niszczenia powierzchni możemy korygować układ kompozycji. Tworząc ją trzymajmy się określonych zasad: największe obrazy z kwiatami umieszczajmy niżej, a te mniejsze i lżejsze wyżej. Oszacujmy na jakiej wysokości powinien się znaleźć najwyższy, a na jakiej najniższy obraz z kwiatami. Pamiętajmy, że najlepiej wyeksponowane są te, które zawiesimy na wysokości wzroku. Kiedy jesteśmy zadowoleni z efektu, dopiero wbijamy gwoździe w zaznaczonych miejscach, a papierowe szablony zastępujemy obrazami. Podczas tworzenia galerii pamiętajmy, żeby łączyć ze sobą obrazy kwiatowe według stylu, techniki, motywu, koloru, kształtu czy typu ramki. Wybierz swój przewodni motyw obrazów kwiatowych i zacznij komponować! Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *