Styl rustykalny – aranżacje dla zmęczonych technologią i pośpiechem

Szukasz wytchnienia? Najlepiej sięgnij do korzeni i zatop się w magicznym świecie starych fotografii. Przeglądając rodzinny album, z pewnością napotkasz wiele inspirujących pamiątek. Nostalgia za tym, co naturalne i niespieszne stała się kanwą do stworzenia stylu rustykalnego. Dzięki niemu odnajdziemy spokój, harmonię i równowagę.

Dom w stylu rustykalnym to idealny sposób na azyl. Tworząc aranżacje inspirowane stylem życia, jaki wiedli nasi przodkowie, będziemy mieli szansę oderwać się od gonitwy, jaką serwuje nam współczesność. Dzięki temu, że ten wnętrzarski trend sięga po uniwersalne i ponadczasowe wartości jak prostota i życie w zgodzie z naturą, zyskał rzesze zwolenników wśród właścicieli domów. Rustykalna stylistyka doskonale komponuje się z atmosferą sielskich domostw z dala od miasta. Coraz częściej sięgają po nią również mieszkańcy przedmieść, ale również szczęśliwi posiadacze domków letniskowych w górach i nad jeziorami. Idealnie bowiem koresponduje z krajobrazem i tworzy z nim spójną integralną całość. Styl rustykalny, ze względu na swój wiejski charakter i aurę spokoju, jest niezwykle kuszący. Idealnie wpisuje się również w lifestylowe trendy jak ekologia i slow life.

Kolorystyka w stylu rustykalnym – ciepło, coraz cieplej

Przytulny klimat, jaki roztacza wokół siebie klimat rustykalny jest zbudowany na palecie ciepłych, przygaszonych barw. Kolorystyka nawiązuje do tej, która występuje w naturze. Pojawiają się tu liczne odcienie beżu i brązu, zieleni, płowych żółci czy przydymionych błękitów. Styl rustykalny zazwyczaj budzi w nas przyjemne wspomnienia – wakacje u babci, sad, po którym biegaliśmy w dzieciństwie, ciepło bijące od kaflowego pieca. Inspiracji szukajmy we wspomnieniach, rodzinnych albumach, starych książkach i pamiątkach. Styl rustykalny to nie tylko domena polskiego wzornictwa. Ma swoich wielbicieli w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. W dobie przesytu technologią termin „rustic”, czyli wiejski, chłopski robi zawrotną karierę w architekturze i wzornictwie przemysłowym pod różnymi szerokościami geograficznymi. Niezwykle chętnie sięgają po niego architekci przy projektach gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów czy niewielkich hoteli. Tego typu aranżacje przyciągają klientów z wielkich miast, którzy są spragnieni wytchnienia.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to ukłon w stronę natury. By uzyskać efekt rustykalnego wnętrza, stosujemy surową lub bieloną cegłę, drewniane filary lub odkryte belki na suficie. Śmiało możemy sobie pozwolić na elementy kamienia we wnętrzu – na ścianach i podłodze. Taką bazę uzupełniamy o drewniane meble o solidnych, a nawet nieco topornych kształtach, z widocznymi sękami i słojami. W taką stylistykę idealnie wpiszę się kaflowy piec – marzenie miłośników stylu rustykalnego. Zgodnie ze stylem życia, jaki wiedziono jeszcze w XIX wieku, sercem domu była kuchnia. To tu spędzano mnóstwo czasu nie tylko na przygotowywaniu posiłków, ale również robieniu przetworów, jedzeniu czy rozmowach przy wspólnym stole. Dziś, zmęczeni wielkomiejskim życiem, nie tylko coraz chętniej eksperymentujemy w kuchni, ale również bardziej przykładamy wagę do zdrowych, ekologicznych produktów. Kuchnia siłą rzeczy stała się miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas. Styl rustykalny to kwintesencja prostoty i bezpretensjonalności we wnętrzach. Najpełniej uwidocznić można go właśnie w kuchni.    

Dodatki w wiejskim stylu – bibeloty, obrazy rustykalne i plakaty rustykalne

Efekt przytulności we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym zyskujemy dzięki licznym dodatkom. Na solidnych stołach pojawiają się wazony, ceramiczne donice, metalowe, dzbany czy wiadra – wszystko, co nawiązuje stylistycznie do sielskiej XIX-wiecznej wsi. Drewniane półki uginają się od bibelotów. Pamiętajmy jednak, by były solidne i sporych rozmiarów. Wtedy, zamiast przytłaczać, będą robić wrażenie. Stal rustykalny to zachwyt ludowością. Korzystamy zatem z wzorów, które pojawiają się na tkaninach strojów folklorystycznych – pasów i kwiatów. We wnętrzach wykorzystujemy rękodzieło – zarówno w postaci przedmiotów użytku codziennego (jak gliniane misy czy drewniane łyżki), jak i elementów dekoracyjnych (np. dziergane serwety, haftowane zasłonki).

Obrazy w stylu rustykalnym, czyli natura na ścianach

Idealnym dopełnieniem stylizacji będą obrazy rustykalne z motywem wiejskiego krajobrazu. Aranżując wnętrze możemy sięgnąć po reprodukcje obrazów Van Gogha zafascynowanego sielskością krajobrazów. W rustykalnym wnętrzu idealnie będzie prezentowało się jego „Pole pszenicy z krukami” czy „Siesta”. Ciepłe, zgaszone kolory nawiązują do tonacji charakterystycznej dla wnętrz utrzymanych w wiejskim stylu. Tematem obrazów rustykalnych może być wszystko, co wiąże się z naturą i rytmem jej życia. W sąsiedztwie rękodzieła i drewnianych mebli doskonale sprawdzą się obrazy rustykalne z motywem kwiatów. Sięgając po nie, postawmy na te polne, które rosną w swoim naturalnym środowisku – na łące lub polanie. Z pewnością w stylistykę rustykalnej przestrzeni wpiszą się maki i słoneczniki, ale również dmuchawce i wszelkiego rodzaju zioła. Obok obrazu w stylu rustykalnym może również zawisnąć bukiet prawdziwych suszonych ziół, co z pewnością wzbogaci aranżację i nada jej aury swojskości i przytulności.

Plakaty w stylu rustykalnym

Styl rustykalny nie znosi pustki, a efekt przytulności buduje właśnie dzięki dekoracyjnym dodatkom jak rustykalne obrazy czy rustykalne plakaty. Wiejski klimat pomogą stworzyć nie tylko sielskie krajobrazy i polne kwiaty, ale również plakaty z motywami przedmiotów codziennego użytku w stylu retro jak młynek do kawy, stara filiżanka, dzbanek. Przytulny kącik w kuchni pomogą nam stworzyć rustykalne plakaty z przyprawami jak papryka, kurkuma, cynamon, które dzięki swojej ciepłej kolorystyce przywodzą na myśl pozytywne skojarzenia. Możemy sięgnąć również po rustykalne obrazy i plakaty, które imitują strukturę drewna bądź starych desek. Dzięki temu zabiegowi z pewnością uda się nam ocieplić wnętrze. Całość możemy wzbogacić o obecność roślin – prostych, niewystudiowanych polnych bukietów, sadzonek warzyw w glinianych naczyniach i prostych roślin doniczkowych. Spokój, harmonia i wyciszenie są w pakiecie.

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *