Wnętrzarskie trendy na 2021 rok

Od roku nasze domy stały się centrum wszechświata. Nigdy bowiem nie spędzaliśmy w nich tak dużo czasu. Dziś mają pełnić funkcję biura, pracowni, szkoły, kina i kawiarni. Być centrum zarządzania, oazą spokoju i miejscem rozrywki jednocześnie. Podpowiadamy jak to wszystko pogodzić i co we wnętrzarskich trendach na 2021 rok piszczy.

Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami i przewartościowała priorytety. Nasze oczekiwania wobec mieszkań i domów kompletnie się zmieniły. Żyjąc w ciągłym pośpiechu spędzaliśmy w nich zazwyczaj jedynie wieczory i weekendy. Dziś – w obliczu zdalnej pracy i szkoły, projektanci i dekoratorzy wnętrz wychodzą naprzeciw zupełnie nowym potrzebom.

Personalizowanie wnętrz, czyli mieszkanie szyte na miarę

Obecnie wnętrza, w których spędzamy całe dnie, mają godzić kilka funkcji. Od niemalże roku w naszych czterech ścianach pracujemy, uczymy się, bawimy i odpoczywamy. Wyzwaniem staje się szczególnie aranżacja przestrzeni na niewielkim metrażu tak, by każdy z domowników mógł liczyć na prywatność i realizować swoje potrzeby nie przeszkadzając innym. Obecnie każde z pomieszczeń musi pełnić więcej niż jedną funkcję – w godzinach pracy i nauki być przestrzenią sprzyjającą skupieniu, a popołudniami i wieczorami zapewniać relaks lub rozrywkę. Potrzeby wymusiły rozwiązania wielofunkcyjne. Do małych mieszkań znów wracają łóżka chowane w szafie, czyli tzw. łóżka Murphy’ego, stoliki kawowe z możliwością przechowywania, rozkładane stoły, półkotapczany i meble, które pełnią minimum dwa zadania.

Dzielenie mieszkania na strefy – parawany

Dzielenie przestrzeni na strefy umożliwią lekkie i łatwe do przenoszenia regały. Doskonałym rozwiązaniem będzie również parawan, który błyskawicznie pozwoli nam zyskać odrobinę prywatności. Dzięki tej niezwykle funkcjonalnej dekoracji jesteśmy w stanie wydzielić np. małe biuro. Za parawanem nie tylko zmieścimy biurko z szufladami i krzesłem, ale jego powierzchnię będziemy mogli również wykorzystać do przyklejania karteczek z notatkami. Co ważne – biurowy wystrój pozostanie w ukryciu, a my po pracy będziemy mogli udać się do strefy wypoczynku i oddać się relaksowi. Parawan nie tylko wszystko szczelnie zasłoni, ale również będzie pełnił w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną. Do wyboru mamy całą paletę możliwości – monochromatyczne, z graficznymi motywami, krajobrazami czy kwiatami. Możemy również zdecydować się na spersonalizowany motyw.

Trendy wnętrzarskie 2021 – bliżej natury

Z pewnością obronną ręką z wiosny i lata pod hasłem pandemii wyszli właściciele domków z ogródkiem czy ogródków działkowych. W obliczu zakazu wstępu do lasu, każda chwila spędzona na łonie natury, była na wagę złota. Po naturalne komponenty i ekologiczne materiały, zgodnie z trendem eko, architekci sięgnęli już kilka lat temu. Materiały takie jak drewno, słoma czy glina znów zyskały uznanie. Wraz z rosnącą świadomością ekologii, moda na używanie naturalnych surowców przeniosła się również do naszych wnętrz. Coraz częściej zwracamy uwagę na to czy meble i inne elementy wyposażenia wnętrz powstały w etycznych warunkach. Łaskawym okiem patrzymy również na meble z odzysku i coraz chętniej nadajemy im drugie życie. W ślad za tym trendem idą również producenci proponując meble z ekologicznych materiałów coraz wyższej jakości – nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe i plastyczne, odporne na temperaturę i wilgoć.

Kolory we wnętrzach 2021, czyli pochwała spokoju

Natura na dobre wdarła się do naszych wnętrz. Widać to również w kolorystyce. Modne kolory we wnętrzach 2021 to barwy ziemi – odcienie brązu, beżu, terakoty, rdzy. Dają poczucie stabilizacji i spokoju i pozwalają wprowadzić do wnętrza wrażenie jakże potrzebnej nam dziś stabilności. Mogą zarówno stanowić bazę wystroju wnętrza, jak i inspirację do stworzenia „total looku”. Triumfy w tej kategorii święci przede wszystkim beż, który pojawia się na ścianach, obiciach mebli, tekstyliach i dodatkach. Stawiając na jeden kolor w aranżacji, nie bójmy się mieszać tekstur i materiałów. Wśród tych ekologicznych w odcieniu beżu znajdziemy przecież zarówno drewno, wiklinę i rattan, jak len i bawełnę. Spragnieni bardziej żywiołowych kolorów we wnętrzach, inspiracji mogą szukać również w naturze – błękitach nieba czy głębokich odcieniach morskiej wody. Towarzystwo tych kolorów wprowadzi nas w pozytywny, optymistyczny nastrój, a ich delikatny, spokojny odcień da ukojenie.

Styl boho i scandi boho – recepta na bezpieczną atmosferę

Trendy w kolorystyce i materiałach na 2021 rok doskonale wpisują się w stylistykę boho, po którą ostatnio sięgamy niezwykle chętnie. Nic dziwnego, że ciepłe i przytulne wnętrza urządzone ze szczyptą nonszalancji zyskały tak dużą popularność. Boho i scandi boho to przecież ukłon w stronę natury i wyraz nostalgii za niepohamowaną wolnością. Potrzebę dbałości o środowisko realizujemy tu przez aranżację przestrzeni z użyciem mebli z odzysku oraz naturalnych materiałów jak len, bawełna, rattan, wiklina czy drewno. Nie zapominamy o roślinach, których obecność jest kolejnym silnym trendem we wnętrzarstwie na 2021 rok. Stawiamy na te w dużych rozmiarach – bananowce, palmy, a także niezwykle modną trawę pampasową.

Modne obrazy na płótnie i plakaty – dekoracje na czasie

Z inspiracji naturą pełnymi garściami możemy również czerpać wybierając dekoracje ścian: obrazy na płótnie, grafiki, fotografie plakaty. Designerzy są ciągle otwarci na modny od kilku sezonów motyw egzotycznego liścia. Pozbawieni możliwości podróżowania, chętnie sięgamy również po kojące plakaty z krajobrazem – nadmorskie plaże, las czy góry. Naturalna kolorystyka piasku, drzew i wody doskonale wpisuje się w trendy na 2021 i współgra z przestrzeniami urządzonymi w stylu boho i scandi boho. „Dom jest tam, gdzie czujesz się jak w domu” – pisał Truman Capote w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Skoro nigdy jeszcze nie spędzaliśmy w nim tak dużo czasu, zadbajmy, by była to przestrzeń, w której czujemy się sobą. Dzięki temu nasz dom zyska jeszcze jedną funkcję – stanie się oazą i schronieniem.

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *