Franz Marc

Franz Marc (1880- 1916 r.)

Przez władze III Rzeszy uznany za zdegenerowanego, a dziś okrzyknięty geniuszem modernizmu (dzięki prywatnej kolekcji sztuki Corneliusa Gurlitta). Droga artystyczna największego z plejady niemieckich ekspresjonistów była długa i niezwykła. Zanim osiągnął najwyższe podium, tworzył w Paryżu reprodukcje swoich poprzednik...

Franz Marc (1880- 1916 r.)

Przez władze III Rzeszy uznany za zdegenerowanego, a dziś okrzyknięty geniuszem modernizmu (dzięki prywatnej kolekcji sztuki Corneliusa Gurlitta). Droga artystyczna największego z plejady niemieckich ekspresjonistów była długa i niezwykła. Zanim osiągnął najwyższe podium, tworzył w Paryżu reprodukcje swoich poprzedników - wielkich mistrzów. Tamże po raz pierwszy zetknął się z pracami Vincenta van Gogha, które wpłynęły na jego styl, następnie z kompozycjami Augusta Macka .Potrzeba świadomego tworzenia dzieł naładowanych emocjami i kolorem sprawiła, że r. wraz z Wasilijem Kandinskym i A. Macke utworzyli w 1911 r. ugrupowanie artystów - ekspresjonistów zw. Blaue Reiter (Błękitny Jeździec). To wydarzenie otworzyło mu drogę do kreowania niezwykłych obrazów w duchu futuryzmu i kubizmu, gdzie główną rolę odgrywają zwierzęta. Najczęściej malował konie w naturalnym otoczeniu, pojawiają się też stworzenia egzotyczne (takie jak tygrysy). Los z utalentowanym artysta nie obszedł się łaskawie: najpierw jego dzieła zostały usunięte z muzeów i galerii, zaś on sam zakończył tragicznie swój żywot podczas walk zbrojnych pod Verdun w 1916 r. Ten czynnik w namacalny sposób wpływa na wartość rynkową jego spuścizny, która dziś osiąga zawrotne ceny aukcyjne.

Dziś i Ty możesz cieszyć się unikalnym stylem ekspresjonistów w domowym zaciszu w intrygujących dekoracjach ścian. Pokazane w reprodukcjach na płótnie canvas obrazy Franz Marc to magiczne, sielankowe opowiesci, w których dostatek barw dopowiada to, co niewidoczne dla oka ludzkiego. Według artysty F. Marca to odcień niesie emocje-błękit odzwierciedla naturę męską, żółty – kobiecy optymizm, zaś czerwień – otwartą agresję. Dzięki tak nowoczesnym, i jednocześnie ponadczasowym obrazom canvas z kopiami dzieł ekspresjonistów  stworzysz w swoim domu lub biurze intrygującą atmosferę. 

Więcej
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Wsparcie e-commerce SOHOshop.pl